Menu


























































































   2019/2020

WRZESIEŃ

ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

      2 września o godz. 9.00 uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2019/2020. Inaugurację poprzedziliśmy udziałem w mszy św. w naszym kościele. Pani dyrektor Ewa Fyk serdecznie powitała uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Uczeń klasy V, Mateusz Janiszewski przypomniał tragiczne wydarzenia z 1 września 1939 r. 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej uczciliśmy minutą ciszy.
      Z okazji pierwszego dzwonka wszystkim naszym uczniom, tym starszym jak i tym najmłodszym, życzymy jak najlepszych ocen w nowym roku szkolnym, radości z nauki i odkrywania swoich pasji oraz talentów.



NARODOWE CZYTANIE

      6 września nasza szkoła wspólnie z biblioteką w Woli Żulińskiej, aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. Uczeń klasy V, Mateusz Janiszewski, przeczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników akcji. Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Wola Żulińska-Żulin-Zagrody-Czechów Kąt, pani Karolina Oleszczuk, przeczytała dzieciom nowelę Elizy Orzeszkowej "Dobra pani". Uczniowie z uwagą wysłuchali lektury. Na koniec pani Karolina Oleszczuk złożyła w zeszytach wszystkich uczniów pamiątkowy stempel. Akcji towarzyszyła wystawa książek.



iTEATR

      W dniu 17 września nasi uczniowie obejrzeli spektakl "Ile żab waży księżyc" zrealizowany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach.
      Jest to baśniowa opowieść o niecodziennym spotkaniu Króla samochwały z samotnym, przybyłym nie wiadomo skąd Chłopcem, zadającym dorosłemu władcy masę bardzo ważnych z jego punktu widzenia, zupełnie abstrakcyjnych pytań. Zirytowany dziecięcą bezpośredniością Król próbuje ignorować intruza, a w końcu pozbyć się go.
      Zderzenie ich odmiennych światów staje się okazją do tego, by nabrać dystansu do siebie samego, a może nawet nieco się odmienić. Król na nowo odkrywa dawno ukrytą własną wrażliwość i potrzebę przyjaźni, otwiera się na małego człowieka i jego fantazję i ciekawość świata. Dowcip językowy zawarty w zgrabnie napisanych dialogach oraz zabawne sytuacje sprawiają, że poważne przesłanie dociera do widza niepostrzeżenie, ale skutecznie.



KLAUN WALDUŚ

      Dnia 24 września w naszej szkole gościliśmy Klauna "Waldusia". Tegoroczne spotkanie z Klaunem przebiegało pod hasłem "Żyj wesoło-żyj zdrowo". Program wypełniony był pokazami gagów, dynamicznymi scenkami, sztuczkami, eksperymentami, zagadkami, muzyką, tańcem i – śmiechem. Prezentowane przez niego zabawy cyrkowe rozwijają koordynację ruchową, wyobraźnię oraz kreatywne myślenie. Dzieci zdobywają nowe wiadomości i umiejętności oraz zyskują motywację do dalszego samodoskonalenia. Dziękujemy za świetną rozrywkę obfitującą w niezapomniane wrażenia.
DZIEŃ CHŁOPAKA

      30 września... Z czym ta data może Wam się kojarzyć? Studentom na pewno ze zbliżającym się rozpoczęciem roku akademickiego. Uczniom, że jesień zagościła na dobre. Ale to nie tylko takie skojarzenia powinniśmy mieć tego dnia. 30 września to magiczna data dla chłopców, to ich święto.  Właśnie wtedy obchodzimy Dzień Chłopaka. Cała szkolna społeczność na czele z Samorządem Uczniowskim stanęła na wysokości zadania i zaplanowała obchody, które na pewno na długo pozostaną w pamięci solenizantów. Chętni chłopcy, a znalazło się kilku śmiałków - uczestniczyli w konkursach przygotowanych z myślą o tym dniu. Było z czym się zmierzyć, gdyż wyzwania były starannie przemyślane. Chłopcy musieli wykazać się sprytem, umiejętnością golenia, malowania paznokci, znajomością architektury a na koniec wzięli udział w quizie, w którym koleżanki sprawdzały ich znajomość świata dziewcząt. Przerwy między poszczególnymi konkurencjami zarezerwowane były dla najmłodszych, którzy swoją energią i tańcem dopełnili ten wyjątkowy dzień. Zabawa była przednia, wszyscy świetnie się bawili. Nie mogło też zabraknąć życzeń i drobnych upominków. Wszystkim konkurencjom przypatrywało się jury w składzie: pani Paulina Furmaniuk oraz pani Dorota Pawlas. Po zakończeniu zabaw wyłoniono zwycięzców. Najlepszy okazał się Rafał Sikorski z klasy V. Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy na łamach naszej strony najserdeczniejsze życzenia!

PAŹDZIERNIK

SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW

      W czwartek 3 października odbyło się w naszej szkole wspólne czytanie przygód Gangu Słodziaków. Dzieci poznały nowych przyjaciół: sarenkę Hanię, borsuka Bartka, dzięcioła Dominika, nietoperza Nikodema, liska Lucusia, zajączka Zuzię, małego nietoperza Nikosia, dzięciołka Dominika, sówkę Zosię i pszczółkę Polę. Uczeń kl. V Rafał Sikorski wprowadził nas w zaczarowany świat sympatycznych przyjaciół podczas lektury książki Renaty Piątkowskiej pt. "Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany".
      Dzieci z uwagą wysłuchały fascynującej opowieści. Uczniowie otrzymali również motywacyjne materiały, zachęcające do codziennego czytania.



OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

      10 października obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji klasa I przygotowała uroczystość, na którą zaprosiła wszystkie dzieci z naszej szkoły. Pod Magicznym Drzewem Słodziaków uczniowie klasy V zapoznali nas z dalszymi przygodami bohaterów książki Renaty Piątkowskiej pt. "Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany". Wspaniała dekoracja i cudowna muzyka sprawiła, że na chwilę wszyscy znaleźliśmy się na leśnej polanie. Razem z Gangiem Słodziaków byliśmy uczestnikami fascynujących przygód. Z całą pewnością ten dzień na długo zapadnie w naszej pamięci.



MODA NA ODBLASKI

      W piątek 11 października odbył się w naszej szkole I etap Wojewódzkiego Konkursu "Moda na odblaski". Celem konkursu było zainteresowanie dzieci tematem bezpieczeństwa. Zadanie polegało na przygotowaniu 3 minutowego pokazu mody odblaskowej oraz zaprezentowanie go do dowolnie wybranego utworu muzycznego. Rywalizacja odbywała się w dwóch grupach wiekowych: w klasach I - III oraz IV - VI. Uczniowie wykazali się kreatywnością, dzięki czemu mogliśmy podziwiać atrakcyjne kreacje. Jury wybrało 2 drużyny, które będą reprezentować naszą szkołę na szczeblu powiatowym.



DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

      15 października 2019 roku w naszej szkole świętowaliśmy DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ. Niektórzy dopytują się: od kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Odpowiadamy. W ten sposób świętujemy kolejne rocznice ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. KEN powołał do życia Sejm Rozbiorowy. Dzień Nauczyciela powołano na mocy ustawy "Karta praw i obowiązków nauczyciela" 27 kwietnia 1972 roku. Dziesięć lat później, w kolejnej ustawie ("Karta nauczyciela"), nazwa została zmieniona na Dzień Edukacji Narodowej. Datę 14 października uznano za święto wszystkich pracowników oświaty. Do dziś używa się zamiennie obu nazw - Dzień Nauczyciela i  Dzień Edukacji Narodowej. W Dniu Nauczyciela, uczniowie i ich rodzice wyrażają swoją wdzięczność pedagogom i innym pracownikom szkoły za ich trud i poświęcenie, składając  życzenia i drobne upominki, którymi najczęściej są: własnoręcznie wykonane laurki lub czekoladki oraz kwiaty. Głównym punktem obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole była uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. Dorotą Kopciowską. Dzieci podziękowały za trud nauczania i złożyły serdeczne życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły, a następnie wręczyły własnoręcznie ozdobione jabłka z kolorowymi karteczkami, na których widniały sowa podziękowań. Wszystkim nauczycielom i pracownikom naszej szkoły jeszcze raz życzymy wszystkiego co najlepsze.



GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

      W dniu 24 października nasze uczennice z klasy I wzięły udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim pt. "Jesienne recytowanie" organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Łopienniku Górnym. Nasza uczennica Julia Szczołko zajęła II miejsce w kategorii klasy I-III.

Gratulacje dla wszystkich!



SZKOŁA PAMIĘTA

      Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że 1 listopada to święto zmarłych. Tymczasem jest to dzień bardzo uroczysty i radosny, ponieważ tego dnia Kościół wspomina wszystkich świętych także tych, których imion nie znamy. W święto Wszystkich Świętych oraz następnego dnia (Dzień Zaduszny - 2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. W Dzień Zaduszny, zwany też Zaduszkami modlimy się za wszystkich zmarłych a w szczególności za najbliższe nam osoby. W ten dzień warto również pochylić się nad mogiłami tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej.
      Dlatego też przed uroczystością Wszystkich Świętych w dniu 25 października cała społeczność uczniowska oraz nauczyciele i pracownicy naszej szkoły zaangażowali się w akcję "SZKOŁA PAMIĘTA" zorganizowaną przez Ministra Edukacji Narodowej - Dariusza Piontkowskiego. Udaliśmy się pod pomnik upamiętniający bohaterów walczących dla Polski podczas okupacji hitlerowskiej, który mieści się na terenie naszej szkoły. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć o poległych i zapaliliśmy znicze. Następnie odwiedziliśmy pobliski cmentarz, na którym uporządkowaliśmy zabytkową mogiłę i odwiedziliśmy groby naszych bliskich.
      Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, pamiętajmy o tych, których już z nami nie ma...




LISTOPAD

KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ
"SZKOŁA DO HYMNU"

      8 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Zaprezentowane przez nich utwory emanowały umiłowaniem ojczyzny, wolności i rodzimej tradycji.
      Konkursowi przyświecały następujące cele: wspieranie wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży przez różnorodne formy aktywności artystycznej, umożliwienie prezentacji umiejętności uczniów i utrwalenie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy Polski. Jury w składzie: p. Paulina Furmaniuk, p. Dorota Kopciowska i p. Sylwia Misiura wybrało zwycięzcę konkursu. Laureatem została klasa I. Konkurs przygotowały panie Dorota Pawlas i Karolina Oleszczuk oraz pani dyrektor Ewa Fyk.

      W tym dniu uczniowie i nauczyciele uczestniczyli również w akcji "Szkoła do hymnu". O symbolicznej godzinie 11.11 został odśpiewany hymn narodowy. Celem akcji "Szkoła do hymnu" - inicjatywy Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży - było włączenie się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.



11LISTOPADA

      Jak co roku 11 listopada 2019 r. uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żulinie uczcili tym razem 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczysta delegacja wyruszyła spod kościoła parafialnego wraz z Orkiestrą Dętą z Rejowca i Burmistrzem Miasta Tadeuszem Górskim. Uczniowie złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.



ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      Z czym kojarzy się nam jedenasty listopada? Przede wszystkim z dniem wolnym. Dopiero w drugiej kolejności próbujemy sobie przypomnieć, co się wtedy takiego ważnego wydarzyło. 11 listopada 1918 roku to data - symbol. Zapisała się w świadomości powszechnej jako dzień odzyskania przez Polskę niepodległości.
      Nasza szkoła również podkreśliła rangę tego święta narodowego. 12 listopada 2019 roku odbyła się akademia upamiętniająca rocznicę odzyskania niepodległości. Akademię przygotowały dzieci z klasy IV i V.
     
Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

O, jeśli kochasz, jeśli chcesz
Żyć pod tym dachem, chleb jeść zbóż,
Sercem ojczystych progów strzeż,
Serce w ojczystych ścianach złóż!...


Maria Konopnicka "Pieśń o domu"



PRÓBNA EWAKUACJA

      W dniu 14 listopada w asyście strażaków z Powiatowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie w szkole przeprowadzono próbną ewakuację. Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych - jest to szczególnie ważna sprawa i dlatego co jakiś czas odbywa  się w naszej szkole próbna ewakuacja, w której uczestniczą wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły. Sygnał do ewakuacji dał alarmowy dzwonek szkolny. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły zwracając uwagę na oznaczenia  dróg ewakuacyjnych . Spotkanie w wyznaczonych miejscach było potwierdzeniem, że wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zdążyli się ewakuować w wyznaczonym czasie. Uczniowie sprawnie i z dużym zdyscyplinowaniem wykonali zadanie próbnej ewakuacji.
      W ramach doradztwa zawodowego przeprowadzono wywiad ze strażakami nt "Jak zostać zawodowym strażakiem". Panowie wymienili etapy drogi do zdobycia tego zawodu, jakie szkoły należy ukończyć.  Kształcenie przyszłych techników pożarnictwa może odbywać się w trzech jednostkach oświatowych. Są to: Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie i w Poznaniu oraz Centralna Szkoła PSP w Częstochowie. Przed przyszłymi strażakami stawia się pewne formalne wymagania. Pierwszym wymaganiem jest posiadanie polskiego obywatelstwa. Trzeba także mieć ukończone nie więcej niż 25 lat oraz wykształcenie średnie a także przejść test sprawnościowy.



SZKOŁA PAMIĘTA

      Nasza szkoła otrzymała z Ministerstwa Edukacji Narodowej dyplom za udział w akcji "SZKOŁA PAMIĘTA".
      Dla przypomnienia w dniu 25 października cała społeczność uczniowska oraz nauczyciele i pracownicy naszej szkoły zaangażowali się w akcję "SZKOŁA PAMIĘTA" zorganizowaną przez Ministra Edukacji Narodowej - Dariusza Piontkowskiego. Udaliśmy się pod pomnik upamiętniający bohaterów walczących dla Polski podczas okupacji hitlerowskiej, który mieści się na terenie naszej szkoły. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć o poległych i zapaliliśmy znicze.



SZKOŁA PAMIĘTA

      Nasza szkoła otrzymała z Ministerstwa Edukacji Narodowej dyplom za udział w akcji "SZKOŁA PAMIĘTA".
      Dla przypomnienia w dniu 25 października cała społeczność uczniowska oraz nauczyciele i pracownicy naszej szkoły zaangażowali się w akcję "SZKOŁA PAMIĘTA" zorganizowaną przez Ministra Edukacji Narodowej - Dariusza Piontkowskiego. Udaliśmy się pod pomnik upamiętniający bohaterów walczących dla Polski podczas okupacji hitlerowskiej, który mieści się na terenie naszej szkoły. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć o poległych i zapaliliśmy znicze.



MOBILNE PLANETARIUM

      19 listopada odwiedziło naszą szkołę mobilne planetarium. Pan Kometa pokazał dzieciom starożytne i średniowieczne narzędzia astronomiczne oraz kolekcję meteorytów. A potem zabrał je w niezwykłą podróż do najdalszych zakątków kosmosu. Dzięki kopule sferycznej zastosowanej do wyświetlania seansu, dzieci "przeniosły" się w czasie i przestrzeni. Obejrzały dwa filmy animowane "Pan Kometa i galaktyczny bocian" oraz "Opowieść kosmicznej skali". Przez chwilę uczniowie poczuli się jak astronauci - badali regiony Układu Słonecznego, orbitowali pomiędzy gwiazdami i galaktykami. Pokazy dostarczyły dzieciom niezapomnianych przeżyć i wrażeń, rozbudziły zainteresowanie otaczającym nas wszechświatem i ułatwiły zrozumienie otaczającego nas kosmosu.



SZKOŁA DO HYMNU

      11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju - napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.
      Nasza szkoła włączyła się w akcję "Szkoła do hymnu", w piątek, 8 listopada (ostatni dzień roboczy przed Świętem Niepodległości) o symbolicznej godz. 11:11 zorganizowała wspólne śpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego.
      Teraz szkoła za udział w tej akcji otrzymała pamiątkowy dyplom.



PRAWA DZIECKA

      20 listopada nasza szkoła wspólnie z Filią Biblioteki w Woli Żulińskiej uczestniczyła w Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka. Z tej okazji uczniowie obejrzeli film pt. "Kochaj mnie, żebym umiała kochać, bo uczę się życia od ciebie". Następnie rozstrzygnięto konkurs wiedzy o prawach dziecka. Laureatkami konkursu zostały: Julia Szczołko z kl. I i Lena Podlipna z kl. IV. Pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni. Nagrody w konkursie ufundowała pani Małgorzata Hugo-Bader z Biura Rzecznika Praw Dziecka, za co serdecznie dziękujemy!!!



ŚLUBOWANIE KLASY 1

      W dniu 22 listopada odbyło się uroczyste ślubowanie klasy I. Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu imprez. Tradycyjnie, jak co roku dzieci prezentowały i przedstawiły swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Po występie przystąpiły do zdania egzaminu przed społecznością szkolną. Po zdaniu egzaminu uczennice złożyły uroczyście przysięgę, następnie zostały pasowane ołówkiem przez dyrektor szkoły p. Ewę Fyk, tym samym przyjęto je w poczet uczniów naszej szkoły.



SEZONOWOŚĆ WARZYW I OWOCÓW

      W ramach programów "Owoce i warzywa w szkole" oraz "Trzymaj formę", 22 listopada, uczniowie klas I-VI wspólnie zrobili plakat pt. "Sezonowość warzyw i owoców". Każdy uczeń narysował owoc lub warzywo, które rośnie jesienią. Następnie razem z nauczycielkami pogrupowali je według kolorów. Dary natury każdej grupy są bogatym źródłem jakiejś witaminy lub minerału, który odgrywa bardzo ważną rolę dla naszego zdrowia. Przygotowany przez dzieci plakat zachęca do spożywania różnych warzyw i owoców, a także by zwracać uwagę na ich sezonowość, czyli okres w ciągu roku, w którym rosną naturalnie, gdyż wtedy akurat są największym źródłem witamin.



DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      26 listopada w naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Na wstępie bibliotekarka p. Dorota Pawlas zapoznała dzieci z historią powstania pluszowego misia. Dzieci opowiedziały również o swoich pluszowych przyjaciołach. Potem wysłuchały opowiadania o Misiu Uszatku. Dzieci uczestniczyły w zabawie plastycznej - wspólnym kolorowaniu misia. Każdy uczestnik zabawy otrzymał medal Przyjaciela Pluszowego Misia. Nie zabrakło również słodkich przysmaków. Dzieci z radością uczestniczyły w sesji zdjęciowej z misiem.



POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

      Jak co roku, nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". W ramach akcji wspieramy naszą pomocą dzieci z Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych w Krasnymstawie. Zbieramy artykuły spożywcze długoterminowe oraz słodycze, ziemiopłody. Zachęcamy wszystkich uczniów i rodziców do zaangażowania się w te szczytne przedsięwzięcie.



WYJAZD DO KINA

     



ANDRZEJKI

      Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej - w wigilię św. Katarzyny.
       Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
      Upamiętniając zwyczaj wróżb w Wigilię Św. Andrzeja, w naszej szkole co roku odbywa się zabawa andrzejkowa. Tak też stało się i tym razem. W dniu 28.11.2019 Samorząd Szkolny wraz z opiekunem p. Dorotą Kopciowską zorganizowali moc zabaw i wróżb dla wszystkich uczniów. Aby przypomnieć sobie to co najważniejsze w tym dniu i dobrze rozpocząć ten wyjątkowy, wspólny czas rozpoczęliśmy od krótkiego wstępu. Wszyscy przypomnieliśmy sobie kim był Św. Andrzej i dlaczego jego święto obchodzimy właśnie 30 listopada. Wróżby, które przygotowaliśmy dotyczyły naszych charakterów, zawodów, które uczniowie będą wykonywali w przyszłości i imion przyszłych sympatii. Wszyscy z awzięcie walczyli o spełnienie swoich życzeń w wybranych konkurencjach. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Była też dobra muzyka, przy której najmłodsi wesoło się bawili. Zmęczeni i głodni mogliśmy uzupełnić swoje siły w kawiarence, która oferowała ciasta i napoje. Jej przygotowanie zawdzięczamy rodzicom naszych uczniów, którym serdecznie dziękujemy.
      Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.



CYRK

      30 listopada naszą szkołę odwiedził cyrk, w trakcie przedstawienia dzieci "pękały ze śmiechu". W programie oprócz żonglerki , akrobacji i iluzji wystąpił wesoły klaun, który zapewnił uczestnikom pokazu doskonałą zabawę. Dodatkową atrakcją była możliwość udziału uczniów w popisowych numerach artystów. Każdy mógł dotknąć legwana, który jest stałą częścią grupy oraz uczestniczyć w sztuczkach iluzjonisty.  Śmiechu było co niemiara. Na zakończenie można było zakupić kolorowe noski i inne elementy niezbędne do dobrej zabawy. Występ bardzo podobał się dzieciom, rodzicom i nauczycielom. Dostarczył nam wszystkim solidnej dawki humoru i rozrywki.




GRUDZIEŃ

WSPÓLNE SPOŻYWANIE DRUGIEGO ŚNIADANIA

      We wtorek, 3 grudnia, uczniowie objęci programami "Owoce i warzywa w szkole" oraz "Trzymaj formę", podczas przerwy, wspólnie usiedli do drugiego śniadania. Przed przystąpieniem do posiłku uczniowie pamiętali o higienie i umyli ręce. Dzieci spożywały produkty dostarczone do placówki w ramach programu. Były to owoce (jabłka), warzywa (pomidorki koktajlowe) oraz soczki. Uczniowie dostali materiały edukacyjne przedstawiające piramidę żywieniową i razem z nauczycielkami omówili poszczególne jej piętra, zwracając uwagę na to, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa prawidłowa dieta a także aktywność fizyczna.



MIKOŁAJ

      Dnia 6 grudnia zapanował u nas szczególny klimat mimo, że za oknami zabrakło śniegu , gdyż coroczną zgodnie z tradycją gościliśmy świętego Mikołaja. Dotarł on do szkoły z workiem pełnym prezentów, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdej klasy znalazły się paczki, które wszystkim dzieciom wręczał osobiście Mikołaj. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują.
      W tym wyjątkowym dniu głowy całej społeczności szkolnej były przyozdobione w "mikołajowe" czapki.



SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW

      Nasza szkoła w październiku wzięła udział w II Edycji Konkursu "SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW". W dniu 13 grudnia zostały ogłoszone wyniki - zajęliśmy I miejsce! W roku szkolnym 2019/2020 w konkursie wzięło udział 3480 klas z 2239 szkół podstawowych z całej Polski.
      Zadanie konkursowe polegało na przeprowadzeniu w szkole obchodów Dnia Głośnego Czytania (z wykorzystaniem opowiadań o przygodach Słodziaków) oraz przygotowaniu wspólnie z uczniami dekoracji pod hasłem "Magiczne Drzewo Słodziaków" uświetniającej wydarzenie. Celem konkursu było zaszczepienie w dzieciach pasji do czytania oraz uwrażliwienie na kwestie ekologiczne.

WYGRALIŚMY!



VIII WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY "MÓJ ANIOŁ"

      Nasi uczniowie, jak co roku pod opieką p. Beaty Wdowicz wykonali prace plastyczne do VIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Mój Anioł", którego organizatorem byli: MDK im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie oraz "Dzieci z pasją" Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury, pod patronatem Kuratorium Oświaty w Lublinie.
      Uczennica klasy V Julia Wawrzyszuk otrzymała nagrodę rzeczową i piękny dyplom za wyróżnienie. Finał konkursu odbył się 14 grudnia 2018 r.

GRATULACJE!



ŚWIĄTECZNE WARSZTATY

      Klimat i magię Świąt Bożego Narodzenia można było poczuć w naszej szkole podczas świątecznych warsztatów w dniu 16 grudnia. Zajęcia organizowane są w naszej szkole co roku. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i inwencją twórczą wykonywały tym razem świąteczne skrzaty. Pracy towarzyszyła pozytywna energia, dzięki temu powstały małe arcydzieła.



BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

      W trosce o bezpieczeństwo uczniów dnia 18 grudnia odbył się apel podczas którego Pani Sylwia Misiura wraz z uczniem z klasy V Mateuszem Janiszwskim omówili zasady bezpiecznego zachowania się w czasie ferii zimowych.
KILKA RAD PRZYJEMNEGO I BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA SIĘ W CZASIE FERII ZIMOWYCH
- Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
- Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
- Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
- Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
- Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
- Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
- Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
- Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
- Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
- Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
- Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
- Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.



KONKURS PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ

      18 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Piosenki Świątecznej przygotowanym przez p. Karolinę Oleszczuk i p. Dorotę Pawlas. Celem konkursu było pielęgnowanie tradycji świątecznych wśród dzieci i młodzieży, zainteresowanie uczniów muzyką i piosenką, doskonalenie umiejętności muzycznych oraz integracja uczniów. Uczestnicy zaśpiewali wybrane przez siebie utwory. Oceny wystąpień dokonało jury w składzie: pani Dorota Kopciowska, pani Sylwia Misiura i ksiądz Piotr Siekierka. Laureatami konkursu zostali uczniowie z klasy III. Gratulujemy!



PO CO UCZNIOM WOLONTARIAT I AKCJE CHARYTATYWNE?

      Dzięki niemu kształtujemy w nich postawy bezinteresownych świadczeń i pracy dla innych ludzi. Stwarzamy szansę na realizację idei autentycznego partnerstwa w stosunkach uczniów z dorosłymi. Pozwalamy aby ich życie stało się barwniejsze. Uczymy ich odkrywania w sobie cech o kapitalnym znaczeniu. Dajemy szansę na zdobycie bezcennych doświadczeń i wielu nowych umiejętności. Krystalizujemy ich wiedzę o sobie.
      Młody człowiek, który z własnej woli angażuje się w różne formy niesienia pomocy i wsparcia osobom potrzebującym, osiąga same zyski – stale się rozwija, i to we wszystkich sferach : intelektualnej, osobowościowej, emocjonalnej i społecznej.
      Dla wszystkich uczniów i nauczycieli, z naszej szkoły, którzy w dniu 19 grudnia z drobnymi upominkami odwiedzili wybrane osoby z najbliższej okolicy aby złożyć im najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy gorące podziękowania.



JASEŁKA

      W świąteczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili nas uczniowie, którzy przygotowali pod kierunkiem księdza Piotra Siekierki przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 20 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się wszyscy. Po występie głos zabrała pani dyrektor, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia i symbolicznie cała społeczność szkolna połamała się opłatkiem.




PISZĄ O NAS:






STYCZEŃ

"RAZEM NA ŚWIĘTA"

      Nasza szkoła otrzymała pamiątkowy dyplom za włączenie się do akcji "Razem na Święta". Inicjatywa miała na celu zachęcenie uczniów do działań charytatywnych i wsparcia osób potrzebujących w okresie przedświątecznym.
      W tej edycji (grudzień 2019 roku) do ogólnopolskiej akcji przyłączyło się ponad 1 mln 100 tys. uczniów i prawie 117,5 tys. nauczycieli.



WYCIECZKA DO CHEŁMA

      W dniu 30 stycznia uczniowie naszej szkoły wybrali się wraz z nauczycielami do parku trampolin Jump Planet w Chełmie. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na sportowo-rozrywkowej mapie Lubelszczyzny. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła wszystkim dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, mogliśmy skorzystać z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami.
      Pobyt w Jump Planet sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijaniu zainteresowania sportem, a przede wszystkim zagwarantował dzieciom wyładowanie emocji, złapanie pozytywnej energii oraz jeszcze lepszą integrację.
      Wykorzystując okazję, dzięki uprzejmości p. Marcina Starczewskiego, strażaka z Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie udało nam również zobaczyć jak wygląda praca strażaków ,,od kuchni”. Wraz z innymi strażakami zaprezentował nam budynek Państwowej straży Pożarnej w Chełmie oraz wóz strażacki z całym wyposażeniem. Przygotował także wykład dotyczący codziennej pracy i związanych z nią trudów. Pod wielkim wrażeniem i z dużo większą wiedzą na temat tego zawodu wróciliśmy do naszej szkoły. Dziękujemy.


XXIV GMINNY PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH

      31 stycznia w Łopienniku Nadrzecznym odbył się XXIV Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych. W przeglądzie udział wzięli nasi uczniowie.
      Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonał Wójt Gminy Łopiennik Górny Pan Artur Sawa. Podczas przeglądu można było poczuć świąteczną atmosferę. Uczestnicy wprowadzili widownię w atmosferę świąt pięknie wykonując kolędy i pastorałki.

GRATULACJE!



LUTY

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

      W dniu 3 lutego w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście "Dzień Babci i Dziadka". Z tej okazji dziadkowie obejrzeli jasełka przygotowane przez uczniów klas I-V. W dalszej części uroczystości dzieci obdarowały swoich kochanych dziadków własnoręcznie wykonanymi prezentami. Na koniec wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności i radości.



iTEATR

      W dniu 4 lutego nasi uczniowie obejrzeli spektakl pt."Psiakość" zrealizowany przez Olsztyński Teatr Lalek.
      Pewnego dnia pies o osobliwym imieniu Psiakość, pozostawiony w lesie podczas grzybobrania, spotyka kilku leśnych mieszkańców. Dzik, który zna las doskonale, uświadamia przybyszowi, że wiosną grzyby przecież nie rosą. Czyżby Pan zapomniał o swoim przyjacielu, a może zawiódł jego psie zaufanie, porzucając go umyślnie?
      Psiakość tęskni za Panem i postanawia wyruszyć w podróż powrotną do domu. W wędrówce przez las, łąkę, wieś, aż do miasta, towarzyszy mu znudzona leśną codziennością i głodna przygód Wilczka. Pomiędzy bohaterami rodzi się szczera przyjaźń, a może nawet głębsze uczucie? Podczas wspólnej wędrówki Psiakość i Wilczka spotykają wiele nietuzinkowych postaci m.in. sepleniącego Zaskrońca, stukniętego Lisa, kochliwą Ropuchę, Pudla dumnego jak paw, czy szczurzą mafię, którą stanowią trzej oryginalni jegomoście: Szczur Szef, Szczur Elegant, a także Szczur Kark.
      Spektakl w reżyserii Marioli Ordak-Świątkiewicz, to adresowana do szerokiego grona publiczności, ciepła, zabawna, pełna uroku, wzruszająca opowieść o wartościach uniwersalnych: przyjaźni, miłości, bliskości, nadziei i zaufaniu. To prawdziwa uczta dla oka i ucha.



PACZKI PEŁNE KSIĄŻEK

      Uczennice klasy I wzięły udział w ogólnopolskim konkursie "Szkolne Przygody Gangu Słodziaków" zorganizowanym przez sieć sklepów Biedronka. W konkursie wzięło udział 3480 klas z 2239 szkół podstawowych z całej Polski. Głosami Jury klasa I otrzymała nagrodę główną (księgozbiór do szkolnej biblioteki o wartości 3000 zł). Jeszcze raz gratulujemy!



ZABAWA KARNAWAŁOWA

      Karnawał to czas radości i rozrywki. Świetną ku temu okazją jest niewątpliwie zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w czwartek 13 lutego.  Uczniowie czekali na nią z wielką niecierpliwością, zwłaszcza młodsi, którzy przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radośnie tańczących dzieci można było znaleźć policjantów, dobre wróżki, księżniczki czy Spidermanów. Wielką atrakcją okazały się konkursy i zabawy. Tańcom nie było końca. Kolejny bal już za rok!
      Serdeczne podziękowania dla rodziców za przygotowanie słodkiego poczęstunku oraz dla nauczycieli czuwających nad dobrą zabawą wszystkich dzieci.



BĘDZIESZ MOJĄ WALENTYNKĄ...

      Kochamy na co dzień, nie tylko od święta. W złym humorze, w chorobie, w zdrowiu, na odległość. Czasem skrycie, a czasem otwarcie. Miłość zmienia swe oblicze. Walentynki dają nam okazję do miłych gestów: wysyłania miłosnych listów, skrytych uśmiechów...
      Właśnie dlatego Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Odpowiednio wcześnie na szkolnym korytarzu została ustawiona skrzynka, którą własnoręcznie przygotowali nasi uczniowie, a dzięki której każda chętna osoba mogła wyrazić to co czuje wrzucając do środka swoje kartki i serduszka. Następnie w dniu 14 lutego walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały ją wszystkim adresatom.

Życzymy wszystkim dużo miłości... nie tylko od święta.




MARZEC

PROFILAKTYKA ZDROWOTNA

      Dnia 2 marca uczniowie naszej szkoły wzieli udział w pogadance dotyczącej podstawowych środków ochronnych przciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-13. Pani Sylwia Misiura wyjasniła czym jest koronawirus, jak się przed nim zabezpieczyć oraz co należy zrobić, gdy będziemy mieć wątpliwości co do naszego stanu zdrowia. Po zakończonym spotkaniu, wychowawcy poszczególnych klas przeprowadzili instruktarz prawidłowego mycia i dezynfkcji rąk. Uczniowie otrzymali broszurki z informacjimi dotyczącymi koronawirusa i instrukcję mycia rąk.



MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM

      W dniu 11 marca w budynku Biblioteki Publicznej Gminy w Łopienniku Górnym odbyły się eliminacje na szczeblu gminnym "Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej- Młodzież Zapobiega Pożarom". Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów z klasy V: Mateusz Janiszewski i Krystian Krzysiuk. Do turnieju przygotowała uczniów pani Dorota Pawlas. W klasyfikacji końcowej Krystian Krzysiuk zajął II miejsce, a Mateusz Janiszewski IV.

Gratulujemy!




KWIECIEŃ


MAJ


CZERWIEC

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Żulinie